Välkommen till Prolympia i Gävle

(Glöm inte att slå på ljudet)

Grundskolan för dig som vill ha mer idrott på schemat

Prolympia är Sveriges ledande idrottsskola på grundskolenivå med verksamhet från Göteborg i söder till Umeå i norr. Vackert belägen på Sätraåsen i Gävle och med gångavstånd till Gavlerinken, Gavlevallen, Gunder Häggstadion, Gävle Tennishall samt Gavlehovs nya idrottsanläggningar erbjuder vi utbildning med fokus på kunskap, trygghet, idrott och hälsa för elever från förskola till årskus nio. I år har vi drygt 550 idrottande elever i skolan.

"Prolympia i Gävle har en mycket ambitiös lärarkår som är engagerad och sätter eleven i centrum"

Göran Larsson | Rektor

Telefon: 026-678 51 21

Våra kärnvärden

Snabbfakta

Antal elever

584

Kunskapsresultat 2012

Meritvärde 206 poäng. 99 % av våra elever uppnådde gymnasiebehörighet.

Behöriga lärare

100 % av skolans tillsvidareanställda lärare har formell behörighet

 

Prolympia Gävle

Gävle F-5, 6-9

Folkparksvägen 11-13
806 33 Gävle

Prolympia Gävle

Rektor F-9

Göran Larsson
Tel: 026-6785121
Mob: 070-2760107
E-post: goran.larsson@prolympia.se

Bitr. rektor 6-9, specialidrott

Anders Lindberg
Tel: 026-6785130
Mob: 070-3596471
E-post: anders.lindberg@prolympia.se 

Bitr. rektor F-5

Mårten Sohlberg
Tel: 026-6785118
E-post: marten.sohlberg@prolympia.se

FK Olympen

Tel: 026-6785129
E-post: carl-fredrik.djurhed@prolympia.se

Administratör F-5

Catarina Danielsson
Tel: 026-6785115
E-post: catarina.danielsson@prolympia.se

Administratör 6-9

Camilla Hellgren
Tel: 026-6785120
Fax: 026-6785126
E-post: camilla.hellgren@prolympia.se

Skolsköterska

Helena Linder
Tel: 026-280 57 27
E-post: helena.linder@prolympia.se

Skolsköterska Helena Linder finns på skolan alla dagar mellan kl. 08.00-16.30.
Öppen mottagning mellan kl. 10.00-12.00

Kurator

Ulrika Gustafsson
Tel: 076-6776400
E-post: ulrika.gustafsson@prolympia.se 

Kurator Ulrika Gustafsson finns på skolan jämna veckor tisdag, onsdag och torsdag.
Ojämna veckor tisdag, torsdag och fredag. 

Studie- och yrkesvägledare

Cina Hjelm
Tel: 026-6785128
E-post: cina.hjelm@prolympia.se

Vaktmästare 6-9

Per-Arne Larsson
Mob: 070-3464870
E-post: per-arne.larsson@prolympia.se

Vaktmästare F-5

Alf Nyström
E-post: alf.nystrom@prolympia.se

 

Dela