Välkommen till Prolympia i Gävle

Det självklara valet för dig som vill kombinera idrott och studier!

Prolympia är Sveriges ledande idrottsskola på grundskolenivå med verksamhet från Göteborg i söder till Umeå i norr. Skolan ligger vackert belägen på Sätraåsen i Gävle och med gångavstånd till Gävle Tennishall, ERP Arena, Gavlevallen, Gunder Häggstadion, Gävle Travet samt Gavlehovs nya idrottsanläggningar. Vi erbjuder utbildning med fokus på kunskap, trygghet, idrott och hälsa för elever från förskola till årskurs nio. I år har vi nästan 670 idrottande elever i skolan.

Här nedan följer några informationsvideos i 360-format där ni kan se vår fina skola! Använd ”muspekaren” alternativt ikonen uppe i vänstra hörnet och vrid er runt i våra lokaler medan filmen visas. Ni kan snurra åt alla håll!

Informationsfilm om Prolympias lokaler för elever som ska börja i förskoleklass!

Informationsfilm om Prolympias lokaler för elever som ska börja i åk 4!

Informationsfilm om Prolympias lokaler för elever som ska börja i åk 6

Informationsfilm om fritidsklubben OLYMPEN på Prolympia i Gävle!

 

"Prolympia i Gävle har en mycket ambitiös lärarkår som är engagerad och sätter eleven i centrum"

Göran Larsson | Rektor

Telefon: 026-678 51 14

Våra kärnvärden

Snabbfakta

Antal elever

672

Kunskapsresultat 2018

Meritvärde 229 poäng. 99 % av våra elever uppnådde gymnasiebehörighet.

Behöriga lärare

100 % av skolans tillsvidareanställda lärare har formell behörighet

 

Prolympia Gävle

Gävle F-9

Gavlehovsvägen 5
806 33 Gävle

Prolympia Gävle

Rektor F-9

Göran Larsson
Tel: 026-675 51 14
Mob: 070-2760107
E-post: goran.larsson@prolympia.se

Bitr. rektor 6-9, specialidrott

Anders Lindberg
Tel: 026-6785117
Mob: 070-3596471
E-post: anders.lindberg@prolympia.se 

Bitr. rektor F-5

Mårten Sohlberg
Tel: 026-6785118
E-post: marten.sohlberg@prolympia.se

FK Olympen

Tel: 026-6785129
E-post: carl-fredrik.djurhed@prolympia.se

Administratör F-5

Catarina Danielsson
Tel: 026-6785115
E-post: catarina.danielsson@prolympia.se

Administratör 6-9

Camilla Hellgren
Tel: 026-6785116
E-post: camilla.hellgren@prolympia.se

Skolsköterska

Helena Linder
Tel: 026-280 57 27
E-post: helena.linder@prolympia.se

Skolsköterska Helena Linder finns på skolan alla dagar mellan kl. 08.00-16.30.
Öppen mottagning mellan kl. 10.00-12.00

Kurator

Ulrika Gustafsson
Tel: 076-6776400
E-post: ulrika.gustafsson@prolympia.se 

Kurator Ulrika Gustafsson finns på skolan jämna veckor tisdag, onsdag och torsdag.
Ojämna veckor tisdag, torsdag och fredag. 

Studie- och yrkesvägledare

Cina Hjelm
Tel: 026-6785128
E-post: cina.hjelm@prolympia.se

Vaktmästare 6-9

Per-Arne Larsson
Mob: 070-3464870
E-post: per-arne.larsson@prolympia.se

Vaktmästare F-9

Stefan Utby
Mob: 072-402 31 59
E-post: stefan.utby@prolympia.se

Dela