Välkommen till Prolympia i Norrköping

Prolympia är Sveriges ledande idrottsskola på grundskolenivå med verksamhet från Göteborg i söder till Umeå i norr. Centralt beläget i Drags vackra lokaler i Industrilandskapet har Prolympia i Norrköping sina lokaler, granne med universitetet och ett stenkast från Folkparkens grönska. Här erbjuder vi en fristående grundskola som fokuserar på kunskap, trygghet, idrott och hälsa för elever från årskurs sex till nio.

Här får du möjlighet att kombinera ditt idrottsintresse med en lyckad skolgång. Vi ser idrotten som ett verktyg för att optimera kunskapsutvecklingen. Vårt pedagogiska arbetssätt tillsammans med idrottssatsningen bildar det unika Prolympiakonceptet.

Välkommen på en spännande resa där kunskap, trygghet, idrott och hälsa skapar gemenskap och utvecklar. Välkommen till Prolympia Norrköping.

"Trygga elever, elever som idrottar och elever som har roligt är elever som lyckas i skolan. I Norrköping erbjuder vi detta och lite till"

Lina Johansson | Rektor

Telefon: 011-474 4802

Våra kärnvärden

Skolfakta Norrköping

Antal elever

445

Kunskapsresultat 2012/2013:

Genomsnittligt meritvärde 209. 94 % av eleverna uppnådde gymnasiebehörighet

Behöriga lärare

100 % av skolans tillsvidareanställda lärare har formell behörighet

Samarbetspartners

IFK Norrköping, Vita Hästen, NHK, Norrköpings danscenter, Dolphins basket

Skolhälsovård

Att få sin hälsa kontrollerad ibland, är särskilt viktigt under uppväxtåren. Du som förälder har givetvis huvudansvar för ditt barns hälsa och utveckling, men till er hjälp finns skolhälsovården som följer och påverkar ditt barns hälsa under skolåren. Vi vill se till HELA barnet/ungdomen, både kropp och själ.

På mottagningen kan vi hjälpa till med enklare sjukvårdsinsatser och olycksfall, men inte erbjuda samma vård som på vårdcentalen (med ex provtagning, akut läkarkontakt mm)

Förutom skolsköterska så finns tillgång till kurator, skolläkare och psykolog. 

IT på skolan

Skolan har interaktiva klassrum, dvs att det finns en interaktiv projektor med ljudsystem i samtliga klassrum. Detta möjliggör bl.a. ett mer lustfyllt lärande där eleverna blir mer delaktiga.

Alla elever på skolan har en personlig iPad. 1-1 innebär att varje lärare och elev förfogar över en egen iPad i skola och på fritiden vilket ger samtliga elever samma förutsättningar att nyttja den digitala världen. God tillgång av teknik gör eleven mer engagerad och presterar bättre. Detta i kombination med vår idrottsprofil ger optimala förutsättningar för Prolympias elever.

Prolympia Norrköping

Norrköping

Dragsgatan 7
602 19 Norrköping

Rektor

Lina Johansson, 011-474 4802
lina.johansson@prolympia.se

Biträdande rektor

Sara Valgren, 011-474 4803
sara.valgren@prolympia.se 

Växel

011-474 4800

Administration

Karin Widell, 011-474 4801
karin.widell@prolympia.se

Sjukanmälan

Sker innan första lektionen på morgonen till kanslisten Karin Widell, 011-474 4800 eller via er inloggning på Schoolsoft.

Skolsköterska

Susanne Esping, 0736-255622
susanne.esping@prolympia.se

Studie- och yrkesvägledare

Elin Skogholm, 0736-255621

elin.skogholm@prolympia.se

Gårdshuset

Setareh Assadian, 0736-255646

setareh.assadian@prolympia.se

Linda Jonsson

linda.jonsson@prolympia.se

Susanne Kyndel

susanne.kyndel@prolympia.se

 

Specialidrottsansvarig

Janne Samuelsson, 0736-251322
janne.samuelsson@prolympia.se

Racketstadion (idrott)

0736-739256

Dela