Meny
Lärare i Prolympias lokaler

Engagerade lärare med hög kompetens och idrottsbakgrund

På Prolympia ställer vi höga krav på att våra lärare har såväl formell behörighet som bakgrund som aktiva idrottare.

Det första kriteriet vid anställning av lärare på Prolympia är formell behörighet samt behörighet i individuella undervisningsämnen. Ytterligare ett kriterium är att vi vill att samtliga lärare har någon form av idrottsbakgrund samt delar våra värderingar och syn på kunskap. Det är viktigt för förståelsen för elevernas vardag, där tid för både skola och träning ska rymmas, att alla lärare delar vår grundsyn på idrotten som ett verktyg för att skapa god hälsa och bra kunskapsresultat.

Ledning

Neptunus 7-9

  • Alexander Binett

    Mentor åk 7 Stockholm, Arenan Neptunus

    Mejla mig
  • Ingela Brandsaeter

    Speciallärare och Mentor åk 7 St.Moritz, Lärare Sv/So.

    Mejla mig
  • Martin Bergenholm

    Mentor åk 9 Nagano, Lärare MA/NO

    Mejla mig
  • Maggan Berglund

    Städ Neptunus

  • Per-Olov Eklund

    Mentor åk 9 Whistler, Arenan Neptunus

  • Jeanette Franzen Lundin

    Skolbespisning Neptunus

  • Gráinne Vesterlund

    Mentor åk 7 Berlin, Lärare Engelska

    Mejla mig
  • Magnus Palo Misch

    Lärare i trä och metallslöjd åk 7-9

    Mejla mig
  • Helen Natanaelson

    Mentor åk 7 St.Moritz, Bildlärare åk 7-9

    Mejla mig
  • Irja Lundberg

    Mentor åk 9 Whistler, Lärare Spanska och Engelska

    Mejla mig
  • Magnus Stenlund

    Förstelärare Idrott och hälsa åk 8-9

    Mejla mig
  • Sebastian Åsén

    Idrott och hälsa åk 6-7

    Mejla mig
  • Fanny Widenberg

    Mentor åk 7 Berlin, Lärare Spanska

    Mejla mig
  • Anna-Lena Lind

    Mentor åk 8 Mexico City, Lärare Sv/So

    Mejla mig
  • Peter Ahnström

    Mentor åk 8 Lillehammer, Lärare MA/NO

    Mejla mig
  • Göran Persson

    Mentor åk 8 Lillehammer, Arenan Neptunus

    Mejla mig
  • Erik Larsson

    Mentor åk 9 Calgary, Lärare SV/SO

    Mejla mig
  • Susanne Jämthag

    Mentor åk 8 Mexico City, Lärare Textilslöjd åk 3-9

    Mejla mig
  • Lotta Börlin

    Speciallärare Neptunus

    Mejla mig
  • Helena Dalby

    Mentor åk 9 Nagano, Musiklärare åk 6-9

    Mejla mig
  • Åsa Ölund

    Mentor åk 8 Cortina, Lärare engelska & franska

    Mejla mig
  • Alfons Magnusson

    Arenan Neptunus

    Mejla mig
  • Stefan Kulinder

    Mentor åk 7 Stockholm, Lärare Ma/No

    Mejla mig
  • Jessica Bastemark

    Hem & Konsumentkunskap åk 6-9

    Mejla mig
  • Anna Örnblom

    Föräldraledig

Tomtegränd 2-6

  • Martin Edblom

    Arenan Tomtegränd

    Mejla mig
  • Erika Friman

    Speciallärare

    Mejla mig
  • Pernilla Öberg

    Städ Tomtegränd

  • Ida Petrusson

    Skolbespisning Tomtegränd

  • Maria Denkert

    Speciallärare, Förstelärare

    Mejla mig
  • Camilla Rusth

    Idrottslärare åk 2-5

    Mejla mig
  • Susanne Jämthag

    Mentor åk 8 Mexico City, Lärare Textilslöjd åk 3-9

    Mejla mig
  • Anna Nyberg

    Mentor åk 6 Sapporo, Lärare Ma/No

    Mejla mig
  • Maria Danielsson

    Mentor åk 5 Albertville, Lärare Ma/No

    Mejla mig
  • Lisa Häggblom

    Mentor åk 5 Chamonix, Lärare Sv/So

    Mejla mig
  • Sara Bylund

    Mentor åk 3 Atlanta, Förstelärare Sv/So

    Mejla mig
  • Alicia Yman

    Mentor åk 2 Amsterdam, Lärare Ma/No

    Mejla mig
  • Jennifer Saari

    Mentor åk 5 Rio

    Mejla mig
  • Nils Börlin

    Rastinfluencer Fritidsledare Idrott och Hälsa åk 1

    Mejla mig
  • Susanne Jakobsson

    Mentor åk 2 Montreal

    Mejla mig
  • Anna Grönblad

    Mentor åk 4, Tokyo Röd

    Mejla mig
  • Johnnie Lundmark

    Mentor åk 6 Innsbruck, Lärare engelska åk 4-6

    Mejla mig
  • Fredrik Andersson

    Lärare Träslöjd åk 4-6 & Bild åk 5-6

    Mejla mig
  • Daniel Forsström

    Mentor åk 4 Tokyo Vit, Lärare Sv/So

    Mejla mig
  • Jessica Bastemark

    Hem & Konsumentkunskap åk 6-9

    Mejla mig

Administration & Elevhälsa

Lilla Tomte F-1

  • Isabelle Lindqvist

    Mentor åk 1 Salt Lake City, Lärare Ma/No

    Mejla mig
  • Malin Byström

    Mentor åk 1 Los Angeles, Lärare Sv/So

    Mejla mig
  • Ebba Englund

    Städ Lilla Tomte

  • Anneli Öhman

    Skolbespisning Lilla Tomte

  • Julia Cajonberg

    Föräldraledig

  • Johanna Berge

    Mentor förskoleklass, Förstelärare Ma/No

    Mejla mig
  • Maria Karlsson

    Skolbespisning

  • Ida Rusth

    Mentor förskoleklass, Lärare Sv/So

    Mejla mig

Fritidshem Tomte

  • Daniel Backlund

    Arenan Tomtegränd Fritidsledare

    Mejla mig
  • Nils Block

    Resurs åk 4, Fritidspedagog/fritidsansvarig

    Mejla mig
  • Jesper Bäckström

    Föräldraledig

  • Olivia Erlandsson
    Olivia Erlandsson

    Föräldraledig

  • David Rickardsson

    Arenan Tomtegränd Fritidsledare

    Mejla mig
  • Helen Carlander

    Resurs åk 3 Fritidsledare

    Mejla mig
  • Rikard Mellberg

    Resurs i åk 3, Lärare i musik åk 2-5

    Mejla mig
  • Emelie Block

    Föräldraledig

  • Maja Westberg

    Resurs i Åk 2, Fritidsledare

    Mejla mig
  • Robin Berglund

    Resurs åk 2, Fritidsledare

    Mejla mig
  • Therese Silfwer

    Resurs åk 2 Fritidsledare

    Mejla mig
  • Felix Schmidt

    Resurs åk 4, Fritidsledare

    Mejla mig

Fritidshem Lilla Tomte

  • Sofia Svedjebrant

    Resurs förskoleklass 1 Fritidsledare/fritidsansvarig

    Mejla mig
  • Patrik Strandh

    Resurs Åk1 Fritidspedagog

    Mejla mig
  • Emina Kurtovic

    Resurs åk 1, Fritidsledare

    Mejla mig
  • Nils Börlin

    Rastinfluencer Fritidsledare Idrott och Hälsa åk 1

    Mejla mig
  • Vobban Jonsson

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

    Mejla mig
  • Jeanette Näslund

    Resurs förskoleklass, Fritidspedagog

    Mejla mig
  • Jacob Johansson

    Resurs åk 1, Fritidsledare

    Mejla mig
  • Johan Grönquist

    Resurs åk 4, Fritidsledare

    Mejla mig

Trygghetsteamet