Meny
Lärare i Prolympias lokaler

Engagerade lärare med hög kompetens och idrottsbakgrund

På Prolympia ställer vi höga krav på att våra lärare har såväl formell behörighet som bakgrund som aktiva idrottare.

Det första kriteriet vid anställning av lärare på Prolympia är formell behörighet samt behörighet i individuella undervisningsämnen. Ytterligare ett kriterium är att vi vill att samtliga lärare har någon form av idrottsbakgrund samt delar våra värderingar och syn på kunskap. Det är viktigt för förståelsen för elevernas vardag, där tid för både skola och träning ska rymmas, att alla lärare delar vår grundsyn på idrotten som ett verktyg för att skapa god hälsa och bra kunskapsresultat.

Ledning

Neptunus 7-9

  • Malin Bergenholm

    Mentor åk 9 St.Louis

  • Alexander Binett
    Alexander Binett

    Arenan Neptunus Mentor åk 8 Aten

  • Ingela Brandsäter
    Ingela Brandsaeter

    Spec. Arenan Neptunus Mentor åk 7 Whistler

  • Maria Danielsson
    Maria Danielsson

    Mentor åk 7 Nagano

  • Martin Bergholm
    Martin Bergenholm

    Mentor St Louis resurs Matematik

  • Maria Maldonado
    Maria Maldonado

    Lärare Spanska/Textilslöjd Mentor åk 8 Barcelona

  • Maggan Berglund

    Städ Neptunus

  • Grim Bergman

    Resurs Neptunus

  • Per-Olov Eklund

    Arenan Neptunus

  • Jeanette Franzen Lundin
    Jeanette Franzen Lundin

    Skolbespisning Neptunus

  • Anna Douglas
    Anna Douglas

    Mentor åk 9 Moskva

  • Britt Westlund
    Britt Westlund

    Mentor åk 9 Antwerpen Spec Neptunus

  • Gráinne Vesterlund
    Gráinne Vesterlund

    Mentor åk 8 London

  • Sandra Palo

    Mentor åk 8 Aten

  • Magnus Palo Misch
    Magnus Palo Misch

    Lärare i trä och metallslöjd

  • Viktoria Forsberg
    Viktoria Forsberg

    Lärare Musik 4-9

  • Helen Natanaelson
    Helen Natanaelson

    Bildlärare åk 7-9

  • Irja Lundberg
    Irja Lundberg

    Mentor åk 7 Whistler

  • Magnus Stenlund
    Magnus Stenlund

    Idrott och hälsa åk 8-9

    060-633 65 15
  • Sebastian Asen
    Sebastian Åsén

    Idrott och hälsa åk 6-7

    060-633 65 19
  • Jennifer Saari
    Jennifer Saari

    Mentor åk 7 Calgary

  • Fanny Widenberg
    Fanny Widenberg

    Mentor åk 8 London, Lärare Textilslöjd & Spanska

  • Anna-Lena Lind
    Anna-Lena Lind

    Mentor åk 9 Antwerpen

    060-633 65 19
  • Peter Ahnström
    Peter Ahnström

    Mentor åk 8 Barcelona

    060- 633 65 15
  • Göran Persson
    Göran Persson

    Arenan Neptunus Mentor åk 9 Moskva

    060-633 65 15

Tomtegränd 2-6

  • Erik Ledström
    Erik Ledström

    Mentor åk 6 Mexico City

  • Pernilla Landell
    Penilla Landell

    Mentor åk 6 Lillehammer

  • Malin Byström
    Malin Byström

    Mentor åk 4 Rio

  • Isabelle Lindqvist
    Isabelle Lindqvist

    Mentor åk 3 Albertville

  • Julia Cajonberg
    Julia Cajonberg

    Mentor åk 2 Tokyo vit

  • Ellen Gisslin
    Ellen Gisslin

    Mentor åk 5 Stockholm

  • Martin Edblom
    Martin Edblom

    Arenan Tomtegränd

  • Erika Friman
    Erika Friman

    Spec Matematik Arenan Tomtegränd

  • Pernilla Öberg
    Pernilla Öberg

    Städ Tomtegränd

  • Ida Petrusson

    Föräldraledig

  • Anton Nyberg
    Anton Nyberg

    Skolbespisning Tomtegränd

  • Anders Grahn
    Anders Grahn

    Mentor Cortina åk 6 Träslöjd

  • Johanna Berge
    Johanna Berge

    Mentor åk 2 Tokyo röd

  • Maria Denkert
    Maria Denkert

    Spec Svenska Arenan Tomtegränd

  • Stefan Kulinder
    Stefan Kulinder

    Hem & konsumentkunskap åk 6-9

  • Marie Sundin
    Marie Sundin

    Mentor åk 5 St.Moritz

    060-633 65 15
  • Kristina Boman
    Kristina Boman

    Tjänstledig för studier

  • Camilla Rusth
    Camilla Rusth

    Idrottslärare åk 2-5

  • Susanne Jämthag
    Susanne Jämthag

    Mentor åk 3 Chamonix

  • Anna Nyberg
    Anna Nyberg

    Mentor åk 4 Sapporo

  • Dennis Nordin
    Dennis Nordin

    Skolbespisning Tomte

Administration & Elevhälsa

  • Linn Strandberg
    Linn Strandberg

    Administration

    060-6066833
  • Therese Wedin

    Skolsköterska Neptunus/Lilla Tomte

  • Carola Englund
    Carola Englund

    Skolsköterska Tomtegränd/Lilla Tomte

    070-640 15 45
  • Anders Westlund
    Anders Westlund

    Vaktmästare

  • Elin Månsson
    Elin Månsson

    Föräldraledig

    060-6066833

Lilla Tomte F-1

  • Alicia Yman
    Alicia Yman

    Mentor åk 1 Amsterdam

  • Anna Örnblom
    Anna Örnblom

    Mentor förskoleklass

  • Sara Bylund
    Sara Bylund

    Mentor åk 1 Atlanta

  • Dennis Hägg
    Dennis Hägg

    Mentor förskoleklass

Fritidshem Tomte

  • Daniel Backlund
    Daniel Backlund

    Resurs åk 5 Fritidshem

  • Nils Block
    Nils Block

    Fritidspedagog/fritidsansvarig Resurs åk 2

  • Nils Börlin
    Nils Börlin

    Resurs åk 5 Fritidsledare Tomte Idrott och Hälsa åk 1

  • Jesper Bäckström
    Jesper Bäckström

    Resurs åk 3 Fritidsledare Tomte

  • Olivia Erlandsson
    Olivia Erlandsson

    Resurs åk 2 Fritidsledare Tomte

  • David Rickardsson

    Resurs åk 2 Fritidsledare

  • Elin Forsberg
    Elin Forsberg

    Resurs åk 3 Fritidsledare Tomte Musik åk 2-3

  • Vobban Jonsson
    Vobban Jonsson

    Arenan Tomtegränd Fritidsledare Tomte

  • Helen Carlander
    Helen Carlander

    Resurs åk 4 Fritidsledare Tomte

Fritidshem Lilla Tomte

  • Kalle Söderlund
    Kalle Söderlund

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

  • Ella Zetterberg

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

  • Gustav Ring

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

  • Carina Norberg
    Carina Norberg

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

  • Emelie Block
    Emelie Block

    Resurs åk 2 Fritidsledare

  • Sofia Söderlund
    Sofia Söderlund

    Resurs åk 1 Fritidsledare

  • Stefan Nylen
    Stefan Nyhlén

    Resurs F-1 Fritidsledare

  • Patrik Strandh
    Patrik Strandh

    Resurs föreskoleklass Fritidspedagog