Meny
Lärare i Prolympias lokaler

Engagerade lärare med hög kompetens och idrottsbakgrund

På Prolympia ställer vi höga krav på att våra lärare har såväl formell behörighet som bakgrund som aktiva idrottare.

Det första kriteriet vid anställning av lärare på Prolympia är formell behörighet samt behörighet i individuella undervisningsämnen. Ytterligare ett kriterium är att vi vill att samtliga lärare har någon form av idrottsbakgrund samt delar våra värderingar och syn på kunskap. Det är viktigt för förståelsen för elevernas vardag, där tid för både skola och träning ska rymmas, att alla lärare delar vår grundsyn på idrotten som ett verktyg för att skapa god hälsa och bra kunskapsresultat.

Ledning

Neptunus 7-9

  • Malin Bergenholm

    Föräldraledig

  • Alexander Binett

    Arenan Neptunus Mentor åk 8 Aten

  • Ingela Brandsaeter

    Spec. Arenan Neptunus Mentor åk 7 Whistler

  • Martin Bergenholm

    Mentor Nagano, Lärare MA/NO

  • Maggan Berglund

    Städ Neptunus

  • Per-Olov Eklund

    Arenan Neptunus

  • Jeanette Franzen Lundin

    Skolbespisning Neptunus

  • Anna Douglas

    Mentor åk 7 Mexico City, Lärare Franska

  • Britt Westlund

    Speciallärare

  • Gráinne Vesterlund

    Mentor åk 9 London, Lärare Engelska

  • Magnus Palo Misch

    Lärare i trä och metallslöjd

  • Viktoria Forsberg

    Lärare Musik 4-9, Förstelärare

  • Helen Natanaelson

    Bildlärare åk 7-9

  • Irja Lundberg

    Mentor åk 9 Whistler, Lärare Spanska och Engelska

  • Magnus Stenlund

    Förstelärare Idrott och hälsa åk 8-9

    060-633 65 15
  • Sebastian Åsén

    Idrott och hälsa åk 6-7

    060-633 65 19
  • Fanny Widenberg

    Mentor åk 9 London, Lärare Spanska

  • Anna-Lena Lind

    Lärare SV/SO åk 9

    060-633 65 19
  • Peter Ahnström

    Mentor åk 9 Barcelona, Lärare MA/NO

    060- 633 65 15
  • Göran Persson

    Arenan Neptunus Mentor åk 9 Moskva

    060-633 65 15
  • Ida Rusth

    Rastinfluencer

  • Pernilla Landell

    Mentor åk 7 Lillehammer, Lärare MA/NO

  • Erik Larsson

    Mentor åk 8 Calgary, Lärare SV/SO

  • Daniel Forsström

    Mentor åk 7 Cortina

  • Susanne Jämthag

    Mentor åk 9 Barcelona Textilslöjd

Tomtegränd 2-6

  • Erik Ledström

    Mentor åk 6 Berlin, Lärare engelska åk 4-6

  • Julia Cajonberg

    Mentor åk 3 Tokyo vit, Lärare Sv/So

  • Martin Edblom

    Arenan Tomtegränd Fritidshem

  • Erika Friman

    Speciallärare

  • Pernilla Öberg

    Städ Tomtegränd

  • Ida Petrusson

    Skolbespisning

  • Johanna Berge
    Johanna Berge

    Mentor åk 3 Tokyo röd, Förstelärare Ma/No

  • Maria Denkert

    Speciallärare, Förstelärare

  • Stefan Kulinder

    Hem & konsumentkunskap åk 6-9

  • Marie Sundin
    Marie Sundin

    Mentor åk 6 St.Moritz, Lärare Sv/So

  • Camilla Rusth

    Idrottslärare åk 2-5

  • Susanne Jämthag

    Mentor åk 9 Barcelona Textilslöjd

  • Anna Nyberg

    Mentor åk 5 Sapporo

  • Dennis Nordin
    Dennis Nordin

    Skolbespisning Tomte

  • Maria Danielsson

    Mentor åk 4 Albertville

  • Lisa Häggblom

    Mentor Chamonix, Lärare Sv/So

  • Sara Bylund

    Mentor åk 2 Atlanta, Förstelärare Sv/So

  • Alicia Yman

    Mentor åk 2 Amsterdam, Lärare Ma/No

  • Jennifer Saari

    Mentor åk 5 Rio

    Mejla mig
  • Nils Börlin

    Rastinfluencer Fritidsledare Idrott och Hälsa åk 1

  • Viktoria Forsberg

    Lärare Musik 4-9, Förstelärare

Administration & Elevhälsa

  • Linn Strandberg

    Administration

    060-6066833
  • Therese Wedin

    Skolsköterska Neptunus/Lilla Tomte

  • Anders Westlund

    Vaktmästare

  • Elin Månsson

    Föräldraledig

    060-6066833

Lilla Tomte F-1

  • Anna Örnblom

    Mentor åk 1 Sydney, Lärare Ma/No

  • Dennis Hägg

    Mentor åk 1 Montreal, Lärare Sv/So

  • Isabelle Lindqvist

    Mentor FSK Salt Lake City, Lärare Ma/No

  • Malin Byström

    Mentor FSK Los Angeles, Lärare Sv/So

  • Ebba Englund

    Städ Lilla Tomte

  • Anneli Öhman

    Skolbespisning Lilla Tomte

Fritidshem Tomte

  • Daniel Backlund

    Arenan Tomtegränd Fritidshem

  • Nils Block
    Nils Block

    Fritidspedagog/fritidsansvarig Resurs åk 3

  • Jesper Bäckström

    Resurs åk 4 Fritidsledare

  • Olivia Erlandsson
    Olivia Erlandsson

    Resurs åk 3 Fritidsledare Tomte

  • David Rickardsson

    Resurs åk 3 Fritidsledare

  • Vobban Jonsson

    Arenan Tomtegränd Fritidsledare

  • Helen Carlander

    Resurs åk 2 Fritidsledare

  • Rikard Mellberg

    Lärare i musik åk 2-3, Resurs i Amsterdam

  • Emelie Block

    Resurs åk 3 Fritidsledare

Fritidshem Lilla Tomte

  • Karl Söderlund

    Resurs Montreal Fritidsledare

  • Ella Zetterberg

    Resurs åk 1 Fritidsledare

  • Carina Norberg

    Resurs förskoleklass Fritidsledare

  • Sofia Söderlund

    Resurs förskoleklass 1 Fritidsledare/fritidsansvarig

  • Patrik Strandh

    Resurs Åk1 Fritidspedagog

  • Amanda Norberg

    Resurs FSK

  • Emina Kurtovic

    Resurs åk 1 Montreal Fritidsledare

  • Nils Börlin

    Rastinfluencer Fritidsledare Idrott och Hälsa åk 1