Engagerade lärare med hög kompetens och idrottsbakgrund på Prolympia i Sundsvall

På Prolympia ställer vi höga krav på att våra lärare har såväl formell behörighet som bakgrund som aktiva idrottare.

Det första kriteriet vid anställning av lärare på Prolympia är formell behörighet samt behörighet i individuella undervisningsämnen. Ytterligare ett kriterium är att vi vill att samtliga lärare har någon form av idrottsbakgrund samt delar våra värderingar och syn på kunskap. Det är viktigt för förståelsen för elevernas vardag, där tid för både skola och träning ska rymmas, att alla lärare delar vår grundsyn på idrotten som ett verktyg för att skapa god hälsa och bra kunskapsresultat.

Prolympia Sundsvall

Rektor

Jenny Lagerqvist
Tel. 060- 633 65 11
E-post: 
jenny.lagerqvist@prolympia.se

Biträdande rektor

Marie-Louise Snell
Tel. 060-633 65 18
E-post: marie-louise.snell@prolympia.se 

Besöksadress F-6

Tomtegränd 7-11
856 42 Sundsvall

Besöksadress 7-9

Rådhusgatan 4
85231 Sundsvall

 

Ledning

ledning

Jenny Lagerqvist

Rektor

Telefon: 060-633 65 11

Marie-Louise Snell

Bitr Rektor

Telefon: 060- 633 65 18

Niklas Nygren

Bitr Rektor
IT pedagog

Neptunus

Personal på 7-9

Malin Bergenholm

Mentor åk 9 St.Louis

Alexander Binett

Arenan Neptunus
Mentor åk 8 Aten

Ingela Brandsaeter

Spec.
Arenan Neptunus
Mentor åk 7 Whistler

Maria Danielsson

Mentor åk 7 Nagano

Martin Bergenholm

Mentor St Louis
resurs Matematik

Maria Maldonado

Lärare Spanska
Textilslöjd på Tomtegränd
Mentor åk 8 Barcelona

Maggan Berglund

Städ Neptunus

Grim Bergman

Resurs Neptunus

Peo Eklund

Arenan Neptunus

Jeanette Franzen Lundin

Skolbespisning Neptunus

Anna Douglas

Mentor åk 9 Moskva

Britt Westlund

Mentor åk 9 Antwerpen
Spec Neptunus

Gráinne Vesterlund

Mentor åk 8 London

Sandra Palo

Mentor åk 8 Aten

Magnus Palo Misch

Lärare i trä och metallslöjd

Viktoria Forsberg

Lärare Musik 4-9

Helen Natanaelson

Bildlärare åk 7-9

Irja Lundberg

Mentor åk 7 Whistler

Magnus Stenlund

Idrott och hälsa åk 8-9

Telefon: 060-633 65 15

Sebastian Åsén

Idrott och hälsa åk 6-7

Telefon: 060-633 65 19

Jennifer Saari

Mentor åk 7 Calgary

Fanny Widenberg

Mentor åk 8 London
Lärare Textilslöjd & Spanska

Anna-Lena Lind

Mentor åk 9 Antwerpen

Telefon: 060-633 65 19

Peter Ahnström

Mentor åk 8 Barcelona

Telefon: 060- 633 65 15

Göran Persson

Arenan Neptunus
Mentor åk 9 Moskva

Telefon: 060-633 65 15

Tomtegränd

Personal 2-6

Erik Ledström

Mentor åk 6 Mexico City

Penilla Landell

Mentor åk 6 Lillehammer

Malin Byström

Mentor åk 4 Rio

Isabelle Lindqvist

Mentor åk 3 Albertville

Julia Cajonberg

Mentor åk 2 Tokyo vit

Ellen Gisslin

Mentor åk 5 Stockholm

Martin Edblom

Arenan Tomtegränd

Erika Friman

Spec Matematik
Arenan Tomtegränd

Pernilla Öberg

Städ Tomtegränd

Ida Petrusson

Föräldraledig

Anton Nyberg

Skolbespisning Tomtegränd

Anders Grahn

Mentor Cortina åk 6
Träslöjd

Johanna Berge

Mentor åk 2 Tokyo röd

Maria Denkert

Spec Svenska
Arenan Tomtegränd

Stefan Kulinder

Hem & konsumentkunskap åk 6-9

Marie Sundin

Mentor åk 5 St.Moritz

Telefon: 060-633 65 15

Kristina Boman

Tjänstledig för studier

Camilla Rusth

Idrottslärare åk 2-5

Susanne Jämthag

Mentor åk 3 Chamonix

Anna Nyberg

Mentor åk 4 Sapporo

Dennis Nordin

Skolbespisning Tomte

Administration och Elevhälsa

Linn Strandberg

Administration

Telefon: 060-6066833

Therese Wedin

Skolsköterska Neptunus/Lilla Tomte

Carola Englund

Skolsköterska Tomtegränd/Lilla Tomte

Mobilnummer: 070-640 15 45

Anders Westlund

Vaktmästare

Elin Månsson

Föräldraledig

Telefon: 060-6066833

Lilla Tomte

Personal F-1

Alicia Yman

Mentor åk 1 Amsterdam

Anna Örnblom

Mentor förskoleklass

Sara Bylund

Mentor åk 1 Atlanta

Dennis Hägg

Mentor förskoleklass

Fritidshem Tomte

Personal på fritid, Tomtegränd

Daniel Backlund

Resurs åk 5
Fritidshem

Nils Block

Fritidspedagog/fritidsansvarig
Resurs åk 2

Nils Börlin

Resurs åk 5
Fritidsledare Tomte
Idrott och Hälsa åk 1

Jesper Bäckström

Resurs åk 3
Fritidsledare Tomte

Olivia Erlandsson

Resurs åk 2
Fritidsledare Tomte

David Rickardsson

Resurs åk 2
Fritidsledare

Elin Forsberg

Resurs åk 3
Fritidsledare Tomte
Musik åk 2-3

Vobban Jonsson

Arenan Tomtegränd
Fritidsledare Tomte

Helen Carlander

Resurs åk 4
Fritidsledare Tomte

Fritidshem Lilla Tomte

Personal på fritids, Lilla Tomte

Kalle Söderlund

Resurs förskoleklass
Fritidsledare Lilla Tomte

Ella Zetterberg

Resurs förskoleklass
Fritidsledare Lilla Tomte

Gustav Ring

Resurs förskoleklass
Fritidsledare Lilla Tomte

Carina Norberg

Resurs förskoleklass
Fritidsledare Lilla Tomte

Emelie Block

Resurs åk 2
Fritidsledare Lilla Tomte

Sofia Söderlund

Resurs åk 1
Fritidsledare Lilla Tomte

Stefan Nyhlén

Resurs F-1
Fritidsledare Lilla Tomte

Patrik Strandh

Resurs föreskoleklass
Fritidspedagog Lilla Tomte

Dela