In addition to their schoolwork, millions of young athletes worldwide are fighting, training and making sacrifices daily, in pursuit of their dream to become professional athletes. Of those professionals only a selected few have earned Prolympia Hall of Fame status. Welcome to the most comprehensive sport archive and gallery in Swedish elementary school.

Hall of Fame hyllar framgångsrika idrottare

Prolympias elever med elitframgångar blir förebilder

Syfte och kriterier

Elitmeriter öppnar dörren
till Hall of Fame

Syfte

I Hall of Fame uppmärksammar vi elever som går eller har gått på Prolympia eller Änglagårdsskolan och har uppnått elitstatus inom sin idrott.

Både individuella idrottare och lagspelare kan få en utvald plats i strålkastarljuset och samtidigt bli goda förebilder för andra ungdomar som älskar sin idrott.

Kriterier

För att kvalificera dig till Prolympias Hall of Fame ska du ha uppnått minst en av följande meriter:

  • Du har medverkat i en internationell tävling som EM, VM eller OS.
  • Du har varit aktiv i minst en säsong inom seniorverksamhet på elitnivå inom din idrott.
  • Du har tagit medalj, individuellt eller med ditt lag, i SM eller motsvarande tävling internationellt på flick-, pojk-, junior- eller seniornivå.
  • Du har tävlat i en landskamp på flick-, pojk-, junior- eller seniornivå.
  • Du är ledare eller coach för ett elitlag på seniornivå.
  • Du är domare på elitnivå.
William Högberg Cykel/Mountainbike
Philip Stömne Friidrott
Anjur Osmanovic Fotboll
Noah Alexandersson Fotboll
Felicia De Feo Fotboll
Anna Larsson Fotboll
Maja Göthberg Fotboll
Mirko Vicentijevic Handboll
Ella Wallfur SKiljic Fotboll
Samuel Ohlsson Fotboll
Rasmus Wikström Fotboll
Amna Lihovic Fotboll
Bilal Smajic Fotboll
Billy Nordström Fotboll
Paulina Nyström Fotboll
Måns Saebbö Fotboll
Daniel Tidstrand Fotboll
Martin Johansson Zanjanchi Fotboll
Nora Rönnbäck Ridsport
Carl Söderlund Grässlalom
Albin Lohikangas Fotboll
Ida Rönnbäck Ridsport
Marcus Dorsch Skotercross
Melker Berntsson Basket
Sebastian Brönner Diaz Basket
Martin Dufva Basket
Oliver Cupan Basket
Jacob Burke Basket
Änglagårdsskolan Fotboll
Änglagårdsskolan Fotboll
Jelizaveta Kopaca Konståkning
Ebba Årsjö Alpint
Manne Kemhagen Alpint
Manasse Kusu Fotboll
Prolympia Gävle 2017 Innebandy
Viktor Wibring Innebandy
Prolympia Västra Göteborg Basket
Wilma Lilliesköld Basket
Therése Nerpin Golf
Hanna Plantinger Fotboll
Stina Dahlin Basket
Sanna Pettersson Friidrott
Mika Vågström Basket
Isabelle Aronsson Basket
Emma Danielsson Fotboll
Edwin Hedberg Ishockey
Danielle Elvbo Basket
Cecilia Åkerlind Forseth Bågskytte
Aksel Halvarsson Skidskytte
Atle Wallin Alpint
Adam Frisell Slopestyle/Freeskiing
Daniel Bertow Ishockey
Erik Stillman Racing
Gustav Jansson Innebandy
Emil Harrysson Boxning
Ronja Kerttu Brottning
Viktor Johansson Innebandy
Tove Borg Styrkelyft
Henrik Renz Friidrott
Annie Lindh Längdskidor
Amanda Hjalmarsson Friidrott
Johannes Kinnvall Ishockey
Philip Åman Ishockey
Victor Romfors Ishockey
Jakob Kalbe Ishockey
Viktor Långsved  Crossfit
Isac Andersson Ishockey
Max Örnskog Ishockey
Kristoffer Pihlqvist Ishockey
Jonathan Dahlen Ishockey
Johan Johnsson Ishockey
Filip Ahl Ishockey
Anton Johansson-Martis Ishockey
Alexander Younan Ishockey
Lisa Lager Sapporo Konståkning
Linus Bognesand Ishockey
Louise Ekman Friidrott
Felix Eriksson Ishockey
Ella Georgsson Längdskidor
Linus Junefelt Simning
Rebecca Tveit Muskantor Bordtennis
Tim Widing Golf
André Lorentsson Basket
Anna Amholt Ishockey
Anton Hellström Boxning
Felicia Dackell Dans
Leon Lerebäck Ishockey
Tea Ivarsson Dans
Kalle Miketinac Ishockey
Arvid Söderblom Ishockey
Prolympia Västra Göteborg Ishockey
Jakob Heljemo Ishockey
Elias Stendahl Ishockey
Adam Bäckehag Ishockey
Sebastian Sundlöv Ishockey
William Klein Ishockey
Sebastian Miedema Ishockey
Samuel Edman Ishockey
Gabriel Deutsch Ishockey
Fabian Zimmerhofer Ishockey
Alex Lind Ishockey
Rasmus Dahlin Ishockey
Filip Hasa Ishockey
Joakim Wadstein Friidrott
Ludwig Agell
Rasmus Sandin
Prolympia Jönköping 2016 Ishockey
Änglagårdsskolan 2016 Futsal
Adam Boqvist Ishockey
Linn Ehrenström Tennis
Elin Fredriksson Basket
Frida Söderman Tyngdlyftning
Johanna Lindberg Ridsport
Joacim Åhlund Golf
Emma Björn Badminton
Frida Lundström Badminton
Jonathan Forsberg Badminton
UMEÅ GULDLAGET 2014 Innebandy
Joel Åkerström Alpint
Johanna Boiardt Alpint
Wilma Markusson
Elin Markusson Friidrott
Calle Själin Ishockey
Filip Johansson Alpint
Alexander Larsson Innebandy
Raphael York Fotboll
Samuel Solem Ishockey
Amanda Seger Friidrott
Ida Claesson Ridsport
Ludwig Martinsson Ishockey
Fonti Kanu Fotboll
Tilda Österlund Bågskytte
Tim Nyander Innebandy
Joel Birging Innebandy
Emma Sjöberg Taekwondo
Julia Varzakakos Karate
Joel Hansson Badminton
Anna-Malin Lyden Ridsport
Axel Eidstedt Ishockey
Jennifer Jussi Tennis
Siri Englund Bandy
Caijsa Hennemann Tennis
Wilma Carlsson Ishockey
Jacob Hjelte Fotboll
Tina Eriksson Cykel/Mountainbike
Linus Vedin Bowling
Maya Hulinder Fotboll
Paulina Björkbacka Simning
Gävle Guldlaget 2014 Ishockey
Erik Olsson Fotboll
David Ojamäe Ishockey
David Deutsch Ishockey
Casper Evertsson Ishockey
Jacob Svensson Ishockey
Isac Sjöman Ishockey
Gabriel Seger Ishockey
Måns Swärdh Ishockey
Kristoffer Hedberg Ishockey
Jesper Broeng Ishockey
Tim Henriksson Ishockey
Pontus Andersson Ishockey
Oskar Gustavsson Ishockey
Axel Nordlinder Ishockey
Anton Björkman Ishockey
Adam Hirsch Ishockey
Jesper Hansson Ishockey
Cornelia Gillberg Ishockey
Sandra Olssson-Algeskär Livräddning
Frida Jern-Bruhn Basket
Tobias Ludvigsson Cykel/Cross Country
Edvin Hedberg Ishockey
Tom Nilsson Innebandy
Pontus Nyholm Golf
Anton Wedin Ishockey
Sebastian Lundbäck Fotboll
Emil Berglund Ishockey
Jonas Renz Friidrott
Frej Jönsson Slopestyle/Freeskiing
Max-Gordon Sundqvist Alpint
Jesper Tjäder Slopestyle/Freeskiing
Rebecca Pesonen Holmgren Squash
Wilma Jönsson Längdskidor
Didrik Strömberg Ishockey
Kevin Stein Lagerheim Alpint
Maria Jonasson Längdskidor
Emil Djuse Ishockey
Dennis Widgren Fotboll
Alexander Lindström Curling
Kristian Lindström Curling
Libelin Bäckström Ishockey
John Eklund Skicross
Jasmin Nejati Fotboll
Axel Fällman Fotboll
Emma Rusth Längdskidor
Johan Wedin Innebandy
Emelie Wibron Innebandy
Amna Lihovic Fotboll
Hugo Rydberg Simning
Johan Ivarsson Simning
Erik Gunnarsson Cykel/Cross Country
Pontus Silfwer Fotboll
Pontus Engblom Fotboll
Johan Sjöberg Fotboll
Daniel Norlund Innebandy
Ludvig Sundström Fotboll
Felix Sandström Ishockey
Martin Naenfeldt Ishockey
Simon Sandström Ishockey
Frida Eriksson Innebandy
Mike Sterner Innebandy
Max Thyr Boxning
Max Pålholm Ishockey
Rebecca Drage Karate
Pontus Edman Ishockey
Tom Siwe Fotboll
Adna Sofradzija Tennis
Lotta Ljung Gymnastik
Adam Persson Innebandy
Filippa Curmark Fotboll
Viktor Kokman Ishockey
Mattias Tedenby Ishockey
Nichlas Torp Ishockey
Adam Almqvist Ishockey
Yonathan Getachew Fotboll
Samuel Asklöf Ishockey
Nina Holmqvist Fotboll
Hanna Ählman Fotboll
Oliver Nordberg Ishockey
Lucas Hedlund Ishockey
Oliver Henriksson Ishockey
Lucas Carlsson Ishockey
Linus Ölund Ishockey
Fredrik Blom Ishockey
Umeå Guldlaget 2013 Innebandy
Gävle Guldlaget 2013 Ishockey
Gävle Guldlaget 2012 Ishockey
Gävle Guldlaget 2011 Ishockey
Gävle Guldlaget 2010 Ishockey
Gävle Guldlaget 2007 Friidrott
Gävle Bronslaget 2008 Ishockey
Gävle Guldlaget 2008 Golf
Gävle Guldlaget 2007 Ishockey
Joakim Lövgren Ishockey
Kevin Wiklund Karate
Adam Ström Ishockey
Felix Bognesand Ishockey
Emma Gällstedt Friidrott
Hannes Dewrang Cykel/BMX
Moa Jochnick Gymnastik
Gustav Theander Segling
Alexander Karras Basket
Kevin Senghore Peterson Basket
Marcus Lindblom Ishockey
Emil Molin Ishockey
Sebastian Wännström Ishockey
Marcus Ersson Ishockey
Manne Mattisson Ishockey
Andreas Modin Ishockey
Sebastian Mårtensson Motorcross
Rasmus Holmén Ishockey
Isabelle Brauer Friidrott
Amanda Bäcklin Innebandy
Göteborg Guldlaget 2011 Fotboll
Jönköping Innebandy
Viktor Olsson Innebandy
Victor Strand Ishockey
Victor Lundberg Ishockey
Tova Axelsson Karate
Thomas Astner Ishockey
Simon Löf Ishockey
Simon Engström Ishockey
Sebastian Wessén Ishockey
Sebastian Jonsson-Linderdahl Innebandy
Richard Dahl Ishockey
Philip Jonsson Ishockey
Oskar Östlund Ishockey
Oskar Lindblom Ishockey
Oscar Grönblad Innebandy
Oliver Lindholm Ishockey
Nicklas Strid Ishockey
Max Nilsson Ishockey
Matilda Åström Friidrott
Marcus Hansson Fotboll
Ludvig Rensfelt Ishockey
Linus Gustavsson Ishockey
Julia Karström Innebandy
Jonathan Björklund Ishockey
Jonas Wiklund Ishockey
John Morelius Ishockey
Jonas Johansson Ishockey
Michelle Larsson Simhopp
Joel Silfverberg Ishockey
Joel Löf Ishockey
Jocke Rohdin Ishockey
Jesper Danielsson Ishockey
Herman Åstrand Ishockey
Henrik Karlsson Ishockey
Fredrik Larsson Ishockey
Felix Stenbäck Innebandy
Felix Ragnarsson Ishockey
Fanny Anonsen Friidrott
Elias Lindholm Ishockey
David Westlund Ishockey
Daniel Leino Fotboll
Daniel Grönlund Ishockey
Christoffer Persson Ishockey
Arvid Danielsson Ishockey
Klara Melander Simhopp
Andreas Gällstedt Ishockey
Andre Amiot Ishockey
Alexander Sågström Ishockey
Alexander Sahlin Ishockey
Alexander Hallén Innebandy
Adam Löf Ishockey
Adam Deutsch Ishockey
Martina Granström Simning
Lina Forndal Simhopp
Johanna Bergdahl Fäktning
Filip Rudenstam Cykel/Mountainbike
Daniel Forndal Simning
Axel Pettersson Simning
Adam Brobakken Innebandy
Stefan Stojmenovic Simning
Robin Thyrstedt Cykel/Mountainbike
Jesper Hubner Roadracing
Alexander Palombo Rugby
Ylwali Häggblad Biathlon
Joakim Christensen Speedway
Tess Simon Fotboll
Karl Bohm Fotboll
Emil Eliasson Fotboll
Wictor Häggblad Biathlon
Linus Wahlqvist Fotboll
Joel Kling Speedway
Jacob Stein Skateboard
Christian Djoos Ishockey
Calle Järnkrok Ishockey
Sebastian Holmberg Simning
Gustav Malmström Basket
Betty Strandberg Friidrott

Dela